"YALÇIN TOPÇU KIBRIS BÜYÜK TÜRK MİLLETİNİN MİLLİ DAVASIDIR"

Siyaset Cuma 14 Şubat 2020 00:30

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Yalçın Topçu bazı STK temsilcilerini Külliye'deki ofisinde kabul etti. STK temsilcileriyle sohbet eden Başdanışman Topçu ziyareti değerlendirdi.

"Yalçın Topçu Kıbrıs büyük Türk milletinin milli davasıdır"

Bir basın mensubunun KKTC Cumhurbaşkanı Sn. Akıncı’nın The Guardian’a yaptığı Türkiye karşıtı açıklamalarını sorması üzerine konuşan Topçu, Akıncı’nın Türkiye karşıtı sözlerinin karşılık görmeyeceğini belirterek şunları söyledi: “KKTC’nin geleceği ile ilgili hayati meselede, marjinal örgütlerin ve tarihi düşmanların değirmenine su taşıyan, Türkiye karşıtı sözler meşru görülmedi. Vatan söz konusu olduğunda, Türk’ün sabrını sınamaya kalkanlar hüsrana uğramıştır. Kıbrıs büyük Türk milletinin milli davasıdır. Bu türden istisna kaideyi bozmaz.”

 STK temsilcilerinin ziyareti ile ilgili STK’ların önemine vurgu yaparak ülkemizdeki bazı STK’ları da eleştiren Topçu şunları söyledi: “Kalkınmış ülkelerin sivil toplum kuruluşlarının (STK) faaliyet ve söylemlerine bakıldığında kendi üyelerinin hak ve menfaatlerini korumalarının yanı sıra, devletlerinin ve milletlerinin bölünmez bütünlüğünü, birliğini ve dirliğini de koruyup kolladıklarını görüyoruz. Fakat ülkemizde bazı meslek STK’larına bakıldığında ise kendi üyeleri ile ilgili çalışmalar yapmak yerine daha çok devlet, millet ve vatan aleyhinde olan marjinal grupların söylem ve eylemlerine katılıp onlara destek oldukları görülmektedir.”

 STK’ların, kendi üyelerinin yanı sıra ülkemizin ve milletimizin menfaatlerini önceleyen yerli-milli, başarılı ve etkin olmaları gerektiğini, bu durumun demokrasimizin de, devletimizin de, milletimizin de, vatanımızın da faydasına olduğunu söyleyen Topçu sözlerini şöyle sürdürdü: “Yasama ve yürütme erkleri demokrasi kalitemizin yükselmesi ve uluslararası her türlü rekabette daha güçlü olmamız için çalışıyor ve örgütlü bir toplum olmanın gereklerini yerine getiriyor.”

 Cumhurbaşkanı Sn. Erdoğan’ın STK’ları şehrin taşıyıcı sütunları olarak gördüğünü hatırlatan Başdanışman Topçu,   “Cumhurbaşkanımız, ‘Her düşünce grubu kendi STK'sını kurar ve o STK'sı ile yola devam eder. Daha şeffaf ve daha yayılmacı bir anlayışla STK'ların oluşması süreci başlayacak’  diyerek de STK’larımıza verdiği kıymeti ifade etmişlerdir”dedi.

 “Kalbin gözü yanmazsa, görünmez göze Allah”

 13 Şubat 2009’da hayatını kaybeden Azerbaycanlı şair ve yazar merhum Bahtiyar Vahapzade’nin vefatının 11. yıldönümü olduğunu hatırlatan Yalçın Topçu, “Merhum Vahapzade Şanlı Azerbaycan’ın yetiştirdiği mümtaz, fikir, düşünce ve dava adamıdır. Ömrü boyunca büyük Türk milletinin dertleriyle dertlenmiş, milletinin esenliği, refahı ve yükselmesini kendine ülkü edinmiştir. ‘Kalbin gözü yanmazsa, görünmez göze Allah’ diyen, inanç abidesi, Türk dünyasının büyük şairi, merhum Bahtiyar Vahapzade’yi saygıyla, minnetle ve rahmetle anıyorum. Ruhu şad, mekanı cennet olsun” dedi.

 T.D.M.M.B  Meslek Komisyon Bşk. Murat Saraçyakupoğlu ise,  Meslekte Birlik Platformu olarak Türk Mühendis Mimar Odaları Birliği'ne bağlı 24 oda ve 579 bini aşkın Meslek Mensubunun bağlı olduğu  Odaların 1954 yılından kalma kanunu ile yönetilemediği, bu sebepten dolayı  uygulamadaki sıkıntıların giderilmesi için  gerekli yapısal  düzenlemelerin  yapılması konusunda Sayın Bakanımız Yalçın Topçu’yu bilgilendirdik. Kendilerini ziyaret etmiş olmaktan ve heyetimizi makamında kabulünden dolayı şükranlarımızı sunarız” dedi.