TDV sağ 160x600

'VİRTÜÖZLERİN MÜZİĞİYLE SEZON KAPANIŞI

Kültür Sanat Cuma 13 Mayıs 2022 08:02

Kadıköy Belediyesi Süreyya Operası başlattığı, ve çok kısa sürede İstanbul'un saygın klasik müzik etkinliklerinden biri haline gelen, "Virtüözlerin Müziği" serisine yakışan bir sezon kapanış konserine imza atmaya hazırlanıyor.

'Virtüözlerin müziğiyle sezon kapanışı

Süreyya Operası 16 Mayıs 2022 Pazartesi günü piyanist Anna Fedorova ve kontrbasçı Nicholas Schwartz’tan kurulu “Oyster Duo” ile İstanbullu sanatseverleri unutamayacakları bir konserde buluşturacak. İkili “Stolen Pearls” albümlerinden seçtikleri başka enstrümanlar için yazılmış yüksek virtüözite gerektiren programlarında, hiçte alışkın olmadığımız kontrbas gibi devasa bir enstrüman, muazzam bir piyano eşliğinde, solist olarak müzikseverlerin huzuruna çıkacak.

Solist olarak ön planda olacak yaylı çalgıların devi, kesinlikle virtüöz Nicholas Schwartz’ın ellerinde, küçük kardeşlerinin melodik ve bir o kadar da zorlayıcı repertuarına duyduğu iştah ile dinleyicilerin adeta bir meydan okumaya tanık olacakları bu konserin yıldız olacağının garantisini veriyor.

Nicholas Schwartz kariyeri boyunca dünyaca ünlü yaylı enstrüman yarışmalarını ilk defa kontrbasla kazanarak adını tarihe yazdırmış sıra dışı bir sanatçı. Schwartz çok yönlü bir sanatçı ve ona Avrupa’da “ Kontrbasın Sihirbazı” lakabı takılmış. Sanatçı bu lakabı kontrbastan çıkması imkansız denilen sesleri çıkartmanın yanı sıra bu devasa enstrümanı adeta küçük kardeşi kemanmış gibi çalabilmesiyle kazanmış. Schwartz diğer yaylı enstrümanlarla bile çalınması çok zor eserleri kendi yaptığı kontrbas düzenlemeleri ile çalarak adını tüm Avrupa’da duyurmuş bir sanatçı. Ayrıca Nicholas Schwartz Hollanda’nın dünyaca ünlü Het Concertgebouwrest Orkestrası’nın daimi bir üyesi.

ABONE OL

EN ÇOK OKUNANLAR