TRT  web masthead
Dünya Kaynak: Hibya Haber Ajansı 20.05.2024 13:00 Güncelleme: 20.05.2024 14:44

Shanghai Borsası'na kote şirketler, 126 milyar dolarlık Ar-Ge harcaması yaptı

Son açıklanan veriler, Shanghai Borsası'nda işlem gören şirketlerin geçen yıl toplam yaklaşık 900 milyar yuanlık (126,7 milyar dolarlık) araştırma ve geliştirme (Ar&Ge) harcaması yaptığını gösteriyor.
Shanghai Borsası'na kote şirketler, 126 milyar dolarlık Ar-Ge harcaması yaptı

Son açıklanan veriler, Shanghai Borsası’nda işlem gören şirketlerin geçen yıl toplam yaklaşık 900 milyar yuanlık (126,7 milyar dolarlık) araştırma ve geliştirme (Ar&Ge) harcaması yaptığını gösteriyor.

Bu sayı, Çin'in başlıca iki borsasından biri olan Shanghai Borsası’na göre, yıl bazında aşağı yukarı yüzde 5 oranında bir artışa tekabül ediyor ve Ar&Ge harcamalarının art arda üç yıl artış trendini koruduğunu ortaya koyuyor. Bu bağlamda havacılık ekipmanı, elektrik ve telekomünikasyon hizmetleri şirketlerinin Ar&Ge harcamalarında yüzde 30 oranını aşkın artışlar açıklaması dikkat çekici.

Ar&Ge harcamalarının toplam gelire bölünmesi yoluyla hesaplanan Ar&Ge harcama oranı, yazılım şirketlerinde ve kimyasal, eczacılık firmalarında yüzde 10'u aşmış bulunuyor.

Shanghai Borsası’nın ana panosunda listesi bulunan, Ar&Ge oranı yüzde 5’in üstündeki şirketlerin 2023 sonu itibarıyla fiyat/kazanç oranının yüzde 36,14 olduğu saptandı. Bu oran, pano bütünündeki şirketlerin ortalama oranından belirgin biçimde yüksek. Bu da, yatırımcıların söz konusu şirketlerin gelecekteki büyüme perspektiflerine ilişkin olarak iyimser olmuş olduklarını gösteriyor.

Shanghai Borsası, bu çerçevede, yüksek Ar&Ge harcamalarının yükselmekte olan endüstrilerin büyümelerini ve geleneksel sektörlerin dönüşümünü desteklediğini belirtti. Bütün bu gelişmeler Çin’de yeni yüksek kaliteli üretim güçlerini teşvik etmeye yönelik gelişmeler.