PETROL OFİSİ İLE PEGASUS, SÜRDÜRÜLEBİLİR YAKITTA İŞ BİRLİĞİNE DEVAM EDECEK

Ekonomi Cumartesi 04 Şubat 2023 07:00

Pegasus Hava Yolları CEO'su Güliz Öztürk, "Mart 2022'den bu yana uçaklarımıza SAF ikmali gerçekleştiren Petrol Ofisi ile iş birliğimizi güçlendirerek sürdürme kararı aldık. İş birliğimizi önümüzdeki iki yıl içerisinde yurt içinde coğrafi olarak da genişletmeyi hedefliyoruz." dedi.

Petrol Ofisi ile Pegasus, sürdürülebilir yakıtta iş birliğine devam edecek

Petrol Ofisi ile Pegasus Hava Yolları sürdürülebilir yakıtta süregelen iş birliğini güçlendirme kararı aldı. Bu kapsamda Petrol Ofisi'nin Pegasus Hava Yolları'na ikmal edeceği SAF hacminin 2023'te üç, 2024'te ise 10 kata kadar artması öngörülüyor.

Petrol Ofisi'nden yapılan açıklamaya göre, Türkiye'nin enerji altyapı grubu Petrol Ofisi sürdürülebilir havacılık alanındaki yatırımlarına hız verdi.

2022'nin mart ayından bu yana, Pegasus Hava Yolları tarafından işletilen uçaklara sera gazı emisyonlarını yüzde 80'e kadar azaltan sürdürülebilir havacılık yakıtı Neste MY Sustainable Aviation Fuel (SAF) ikmalini gerçekleştiren Petrol Ofisi bu iş birliğini 2024'e taşıyor.

İmzalanan yeni protokol ile birlikte Petrol Ofisi, İzmir Adnan Menderes ve Ankara Esenboğa havalimanlarından Pegasus Hava Yolları'na ikmal ettiği SAF hacmini 2023'te üç kat, 2024'te ise 10 kata kadar artırmayı hedefliyor.

Yemeklik yağ ve hayvansal yağ atıkları gibi yüzde 100 yenilenebilir atık ve atık ham maddelerden üretilen SAF, uçak motorlarında veya yakıt altyapısında herhangi bir değişikliğe gerek olmadan kullanılabiliyor.

- "Sürdürülebilir yarınlara yatırım yapıyoruz"

Açıklamada görüşlerine yer verilen Petrol Ofisi Grup Üst Yöneticisi (CEO) Mehmet Abbasoğlu, şu değerlendirmede bulundu:

"Petrol Ofisi Grubu olarak faaliyet gösterdiğimiz sektörlere öncülük edecek, ülke ekonomisinin yarınlarına gerçek katma değerler sağlayacak yatırım ve iş birliklerimize hız kesmeden devam ediyoruz. Gururla söyleyebilirim ki Petrol Ofisi Grubu, Türkiye ve bölge havacılık trafiğinin en önemli dinamolarından biri. Yarım yüzyılı aşkın bir süredir hizmet verdiğimiz havacılık alanında, PO Air markamızla Türkiye'nin 72 havaalanında yakıt ikmali sağlıyor, 250'den fazla hava yolu şirketine küresel ölçekte, yılda çeyrek milyonu aşkın uçağa hizmet sunuyoruz. Bu dev operasyon hem sektörümüzün hem de ilgili paydaşlarımızın fayda ve geleceğine yönelik adımlar atmamızın mücbir sebebi. Dolayısıyla uyumla hareket ettiğimiz Pegasus Hava Yolları ile havacılık endüstrisi için hayati önem taşıdığına inandığımız bu iş birliğini güçlendirerek sürdürmekten ve sürdürülebilir yarınlara yatırım yapmaktan büyük memnuniyet duyuyoruz."

Pegasus Hava Yolları Üst Yöneticisi (CEO) Güliz Öztürk de, "Pegasus Hava Yolları olarak, Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği'nin (IATA) '2050'ye kadar Net Sıfır Karbon Emisyonu' kararı doğrultusunda, sürdürülebilir havacılığı desteklemek adına çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bu hedefe ulaşmak için, karbon salınımı düşük, çevreci ve sürdürülebilir kaynaklardan üretilen SAF kullanımının artırılması büyük önem taşıyor. Mart 2022'den bu yana uçaklarımıza SAF ikmali gerçekleştiren Petrol Ofisi ile iş birliğimizi güçlendirerek sürdürme kararı aldık. İş birliğimizi önümüzdeki iki yıl içerisinde yurt içinde coğrafi olarak da genişletmeyi hedefliyoruz. Sürdürülebilir havacılığı desteklemek adına var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz." görüşünü bildirdi.

Üyesi, olduğu Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği'nin (IATA) "2050'ye Kadar Net Sıfır Karbon Emisyonu" hedefi doğrultusunda sürdürülebilir havacılığı önceliklendiren Petrol Ofisi, yenilenebilir yakıtlar ve döngüsel çözümlerde dünya lideri olan Neste'nin SAF yakıtını ilk olarak 2022 mart ayında İzmir'den İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı'na uçan Pegasus Hava Yolları'na dolaylı olarak gerçekleştirmişti.

Geçen yılın haziran ve kasım aylarında, bu kez doğrudan yapılan ikmallerle Neste ile olan iş birliğini bir adım ileriye taşıyan Petrol Ofisi halen İzmir Adnan Menderes ve Ankara Esenboğa Havalimanlarından yapılan SAF tedarikini artırarak sektöre katma değer sağlamaya devam ediyor.

Neste'de Yenilenebilir Havacılıktan Sorumlu Başkan Yardımcısı Jonathan Wood, Petrol Ofisi ile sürdürdükleri iş birliği ile ilgili olarak, "Neste olarak havacılık sektörünün emisyonları azaltma konusundaki iddialı hedeflerini gerçekleştirmesine yardımcı olmaya kararlıyız. Bu doğrultuda yakıt ikmal zincirindeki ortaklarla gerçekleştirdiğimiz iş birlikleri çok kritik. Petrol Ofisi ile bir arada çalışmaktan mutluluk duyuyoruz ve bu stratejik ortaklık sayesinde Neste MY Sürdürülebilir Havacılık Yakıtımızın Türkiye'deki havalimanlarına ve hava yollarına olan tedarikini artırmayı arzuluyoruz. Hollanda'nın Rotterdam şehrindeki ve Singapur'daki rafinerilerimizde devam eden yatırımlar sayesinde SAF üretim kapasitesini 2023 sonuna kadar 15 kat artıracağız." ifadelerini kullandı.

 

 

 

ABONE OL

EN ÇOK OKUNANLAR