Halkbank Ekonomi

MİDWOOD, YENİ İŞ BİRLİĞİYLE HOLLYWOOD FİLMLERİNİ TÜRKİYE'DE AĞIRLAYACAK

Ekonomi Cumartesi 28 Mayıs 2022 07:00

Midwood İstanbul Film Studio Complex Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet San, "Midwood bir sinema kompleksi, film stüdyo kompleksi ama yalnız o değil. Midwood, şantiye halindeyken bile Türkiye'de bölgede, hatta dünyada film çekimine soyunmuş bir marka." dedi. BG Film Yönetim Kurulu Başkanı Benhür Güzeler de,"Yakın gelecekte Türkiye'de her ay, bir ya da iki belki daha fazla Hollywood yapımının çekildiğini göreceğiz. Biz bu konuda çok hevesli, çok heyecanlıyız." ifadelerini kullandı.

Midwood, yeni iş birliğiyle Hollywood filmlerini Türkiye'de ağırlayacak

Midwood İstanbul Film Studio Complex Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet San, "Midwood bir sinema kompleksi, film stüdyo kompleksi ama yalnız o değil. Midwood, şantiye halindeyken bile Türkiye'de bölgede, hatta dünyada film çekimine soyunmuş bir marka." dedi. BG Film Yönetim Kurulu Başkanı Benhür Güzeler de,"Yakın gelecekte Türkiye'de her ay, bir ya da iki belki daha fazla Hollywood yapımının çekildiğini göreceğiz. Biz bu konuda çok hevesli, çok heyecanlıyız." ifadelerini kullandı.

Midwood ve BG Film'in buluşması ile ortaya çıkan iş birliği kapsamında Hollywood filmlerinin Türkiye'de çekilmesi amaçlanıyor.
"Türkiye'nin dünyaya açılan sinema kapısı" olması amacıyla Büyükçekmece'de 500 bin metrekarelik alanda kurulan film platosunun detayları, Beyoğlu'ndaki Soho House'ta düzenlenen basın toplantısında açıklandı.
Midwood İstanbul Film Studio Complex Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet San, toplantıda yaptığı açıklamada iki şirket arasında imzalanan iş birliğini kamuoyu ile paylaşmaktan memnuniyet duyduklarını söyledi.
Dünya eğlence endüstrisinde 41 yıl ilkleri gerçekleştirmeye çalıştığını ifade eden San, Avrupa'nın en büyüğü ve dünyanın sayılı film stüdyo komplekslerinden birini hayata geçirme hayaliyle yola çıktıklarını kaydetti.
Ahmet San, proje fikrinin 2014'te ortaya çıktığını ve 2016'da şirketleşerek çalışmalara başlandığını aktararak, "Şirketin kuruluşunda, projeme, hayalime inanan sektördeki profesyonel arkadaşlarla yola çıktım. Midwood esasında Türkiye'de ve dünyada film endüstrisinde kendi branşlarında büyük başarılar sağlamış bir gruptur. Dünyanın çeşitli ülkelerinde filmler çeken, film setlerinde çalışan arkadaşlarımızdan Türkiye'de ve dünyada önemli projelerde kameralarıyla, ışıklarıyla, set ve klip malzemeleriyle hizmet veren kişilerin sürece dahil olduğu bir markadır." dedi.
İstanbul'un ulaşım imkanları açısından bir merkez niteliğinde olduğunu ifade eden San, "Midwood bir sinema kompleksi, film stüdyo kompleksi ama yalnız o değil. Midwood, şantiye halindeyken bile Türkiye'de bölgede, hatta dünyada film çekimine soyunmuş bir marka." ifadelerini kullandı.
San, Türkiye'de çekilen pek çok başarılı dizinin dünyada ses getirdiğini ve ilgiyle takip edildiğini kaydederek, sektörün imkanlarının doğru kullanılması halinde, uzun metraj prodüksiyonların da hakkettiği popülariteye ulaşabileceğini dile getirdi.
- "Hollywood'daki yapımcılarla iyi ilişkilerimiz var"
BG Film Yönetim Kurulu Başkanı Benhür Güzeler ise bağımsız film ithalatı yapan bir şirket olduklarını belirterek, "Biz yıllardır Türkiye'ye film ithal ediyoruz yani para veriyoruz. 'Niye onlar bize para vermiyor?' düşüncesiyle yola çıktık." diye konuştu.
Türkiye'nin doğal güzellik açısından Hollywood'un da kabul ettiği doğal bir plato olduğuna vurgu yapan Güzeler, şunları söyledi:
"Dünyanın birçok yerinde, Avrupa'da, Yunanistan'da, Bulgaristan'da, her tarafta film çekiliyor. Fakat büyük Hollywood yapımlarını maalesef biz kendi ülkemizde çekemiyorduk. Bu da bize dert olmuştu. Bunca güzellik arasında neden Türkiye'ye gelmiyorlar? Pandemi öncesinde bir iki firmayla görüşmelerimizi sıklaştırdık. Pandemide, çalışmalarımıza hiç ara vermeden devam ettik. Hollywood'daki film şirketleriyle, yapımcılarla BG Film olarak çok iyi ilişkilerimiz var."
Güncel gelişmeler nedeniyle film çekimi için Türkiye'nin daha cazip hale geldiğini ifade eden Güzeler, "Bizim de görüşmelerimiz sonucu, daha sonra size anonsunu yapacağımız 3-4 iddialı Hollywood filmiyle başlamak üzere, Türkiye'de filmler çekilecek. Tam da bu noktada bize şu soruyu soruyorlardı; 'Yurt dışında olan platolar Türkiye'de var mı? Evet doğal bir plato fakat biz tek yere geldiğimizde işimizi bitirebilir miyiz?' Ahmet Bey'in yaptığı girişim ve yatırım bu açıdan çok değerli. Midwood 500 dönüm alana yayılmış, Avrupa'nın en büyük platosu olacak." değerlendirmesini yaptı.
Güzeler, yurt dışındaki yapımcıların Türkiye'ye gelmek için çok hevesli olduklarının altını çizerek, "Yakın gelecekte Türkiye'de her ay, bir ya da iki belki daha fazla Hollywood yapımının çekildiğini göreceğiz. Biz bu konuda çok hevesli, çok heyecanlıyız ve bu heyecanımızı da sizlerle paylaşmak istedik." dedi.
- Dünya film endüstrisinin buluşma noktası olacak
Midwood Studio Yönetim Yetkilisi Kaan Acemi ile BG Film Satınalma ve İş Geliştirmeden Sorumlu Başkan Vekili Mert Baydur, projenin detaylarını aktardı. Toplantıda ayrıca çalışmalara ilişkin sunumlar yapıldı.
İstanbul Büyükçekmece'de yapımı devam eden Midwood İstanbul Film Stüdyo Kompleksi'nin dünya film endüstrisinin yeni buluşma noktası olması planlanıyor.
Yerli ve yabancı filmlerden Oscar seçkilerine, kült filmlerden animasyonlara, 15 bini aşkın yapımın lisans haklarına sahip olan BG Film iş ortaklığıyla hayata geçirilen proje kapsamında, dünyaca ünlü yapımların prodüksiyonlarının Türkiye'ye taşınması hedefleniyor.

 

 

ABONE OL

EN ÇOK OKUNANLAR