Dünya Kaynak: Hibya Haber Ajansı 17.06.2024 09:00 Güncelleme: 17.06.2024 10:59

Meksika ABD sınırını 177 ülkeden 1,4 milyon kişi geçmeye çalıştı

Toplam 177 ülkeden 1,4 milyon kişi. yıl başından bu yana, Amerika Birleşik Devletleri'nde daha iyi bir yaşam arayışıyla Meksika sınırını geçmeye çalıştı. Bunların büyük çoğunluğu Orta ve Güney Amerika ülkelerinden gelmekle birlikte, aralarında çok sayıda insan da daha uzak ülkelerden geldi.
Meksika ABD sınırını 177 ülkeden 1,4 milyon kişi geçmeye çalıştı

Dünyada 200'den fazla ülke var ve bunların ikisi gözlemci, 193 ülke Birleşmiş Milletler üyesi.

Meksika'nın mülteci ajansı, büyük çoğunluğunun yalnız seyahat eden erkek ya da kadınlar olduğunu, ancak yaklaşık üç bin refakatsiz çocuk ve gencin de bulunduğunu söylüyor. Büyük çoğunluğu, yani 380 bin kişi, ekonomik zorlukların yıllardır insanların kaçmasına neden olduğu Venezuela'dan gelen insanlar.

Ardından, suçun toplumları bozduğu ve uyuşturucu çetelerinin hüküm sürdüğü Guatemala, Honduras, Ekvator ve Haiti'den gelen insan grupları geliyor. Epey bir nüfus ta çok daha uzun bir yoldan, Çin, Hindistan, Moritanya ve Angola gibi ülkelerden geldi.

Ülke yetkililerinin rakamlarına göre geçtiğimiz yıl 2.4 milyondan fazla mülteci, kimlikli ya da kimliksiz olarak, Amerika Birleşik Devletleri'nde daha iyi bir yaşam arayışıyla Meksika üzerinden geldi. Aralık ayında her gün 10,000 kişinin sınırı geçmesiyle bir rekor kırılmıştı; ancak, bu sayı her iki ülkenin de insan akınını durdurmak için önlemler almaya başlamasından bu yana düştü.