Siyaset - Politika Kaynak: Hibya Haber Ajansı 22.06.2024 09:05 Güncelleme: 22.06.2024 08:54

İmamoğlu: Türkiye ve Almanya'nın şehirlerinin iş birliği zeminlerini konuştuk

Türkiye Belediyeler Birliği (TBB) ve İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, Almanya'nın başkenti Berlin'de, bir dizi diplomatik ve finansal görüşmeler gerçekleştirdi.
İmamoğlu: Türkiye ve Almanya'nın şehirlerinin iş birliği zeminlerini konuştuk

İmamoğlu, günün farklı saatlerinde sırasıyla; Almanya Federal Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock, Ekonomik İş Birliği ve Kalkınmadan Sorumlu Devlet Bakanı Niels Annen ve Maliye Bakanı Christian Lindner ile heyetler arası görüşmeler gerçekleştirdi. İmamoğlu, ayrıca Alman Sanayileri Federasyonu (BDI) İcra Kurulu Başkanı Tanja Gönner ve ekibiyle bir araya geldi.

İmamoğlu, Almanya devlet yetkilileri ve işveren kuruluşuyla yaptığı görüşmeleri, şu sözlerle değerlendirdi:

“İstanbul'dan Berlin'e geldiğimizde; tabii önemli bir tarihte buradayız. Hem kardeş şehir ilişkimizin 35. yıl dönümü hem de Türk-Alman dostluk antlaşmasıyla, aslında başka bir evreye erişen antlaşmanın 100’ncü yılında Berlin'deyim. Ve çok önemli görüşmeleri bir kısım mutabakat görüşmelerini yaptığımız bir günü geçirdim. Bugüne sabah, çok önemli, Dış İlişkiler Bakanı'yla yaptığımız görüşmeyle başladım. Ardından Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Bakanı’yla görüşmelerime devam ettim. Son olarak yine önemli bir bakan, Maliye Bakanı’yla görüşmemi yaptım. Tabii burada hem İstanbul'umuzu ilgilendiren hem Türkiye'mizi ilgilendiren bazı konular ile ilgili görüşlerimizi karşılıklı paylaştık.”

2025’te İstanbul’da kardeş şehirlerin İstanbul’da toplanması konusunda görüş birliğine varıldığını ifade eden İmamoğlu, "100’e yakın kardeş şehir ilişkisi olan Türkiye ve Almanya arasındaki ilişkileri, ki Berlin Belediye Başkanı'yla Kai Wegner'le bu konuda, yine Köln'de olduğu gibi, kardeş belediyemiz Köln Belediye Başkanı’yla yaptığımız görüşmenin bir benzerini yaptık. Bu konuda özellikle Dış İlişkiler Bakanı'ndan da destek istediğimizi ifade ettik. Özellikle Almanya'da yaşayan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşımız olan veya soydaşımız olan insanlarımızın daha mutlu ve daha keyifli, daha entegre, daha iş birliğinin gücünü hisseden bir boyutta olmalarını sağlayacak olan bir buluşmayı gerçekleştirmek istediğimizi ifade ettik. O da 2025 yılında, kardeş şehirlerin İstanbul ev sahipliğinde ve özellikle Köln ve Berlin'in iş birliğiyle ve ilgili kurum ve kuruluşların desteğiyle yapabilmemiz. Bu konuda da bir görüş birliğine vardık ve bunu yerel yönetimlerle konuşarak, daha sonra ilgili kurumların gündemine taşıyarak böyle bir süreci başarmayla ilgili adımlarımızı atacağımızı ifade edebilirim.” şeklinde konuştu.

İmamoğlu ayrıca düzensiz göç konusunun da ele alındığının altını çizerek şu ifadelere yer verdi:

“Tabii ki Berlin şehriyle, Belediye Başkanı’yla daha farklı konularda iş birliği zeminini tartıştık, konuştuk. Kültür, turizm, ticaret, insan kaynağı değişimi, özellikle yoğun göçlerin yaşandığı ve dünyanın her yerini bu anlamda etkileyen, ama en fazla Türkiye'mizi ve İstanbul'umuzu etkileyen, düzensiz göçün, mültecinin, sığınmacını, farklı sıfatlarıyla kitlelerin varlığından konuşarak, bu konunun aşılmasıyla ilgili hem bakanlıklarla hem de şehirlerin deneyimleri üzerinden neler yapabilirizi konuştuk. Yanı sıra Gümrük Birliği'nin revizyona uğraması gerektiği üzerinden bakanlıklarla ilgili fikirlerimizi paylaştık. Yine Avrupa Birliği yolculuğunda kötü giden sürecin, olumlu bir şekilde nasıl oluşturulabileceği, yeni bir güzergah çizilebileceği konusunda görüşlerimizi paylaştık.”