"GÜBRETAŞ ALTIN MADENİ TESİSİ İLK ETAPTA 2,5 TON ALTIN ÜRETECEK"

Türkiye - Gündem Cuma 27 Ocak 2023 15:34

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhurbaşkanı Erdoğan, Gübretaş Altın Madeni Tesisinin ilk etapta yıllık 2,5 ton altın üreteceğini belirterek tam kapasiteye geçtiinde ülkenin altın üretiminde ilk üç madeninden biri olacağını söyledi.

"Gübretaş Altın Madeni Tesisi ilk etapta 2,5 ton altın üretecek"

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Gübretaş Maden Yatırımları A.Ş Söğüt Altın Madeni Tesis Açılışı ve İlk Altın Dökümü Töreni'nde konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Gübretaş Altın Madeni Tesisi tam kapasite ile faaliyete geçtiğinde ülkemizde en çok altın üretimi yapılan ilk üç madenden birisi olacaktır." dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Birileri güneş ve rüzgar enerjisini yeni yeni keşfede dursun biz yenilenebilir enerjide Avrupa'da 5'inci, dünyada 12'nci sıraya yükseldik. Mart ayı sonu itibarıyla Karadeniz gazını hanelere vermeye başlıyoruz." ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Geçtiğimiz yıl maden ihracatımız bir önceki yıla göre yüzde 9,1 artışla 6,5 milyar dolara ulaştı ve bu alanda cumhuriyet tarihinin rekoru kırıldı. Madencilik sektörümüzün gayri safi yurt içi hasılaya katkısını son 14 yılda 11 milyar liradan 93 milyar liraya çıkardık." diye konuştu.

ABONE OL

EN ÇOK OKUNANLAR