FULL KONSANTRASYON: JAMES ANDERSON

Spor Çarşamba 15 Mayıs 2019 12:44

THY EuroLeague'de Final Four'a kalan temsilcilerimizden Anadolu Efes'in ABD'li oyuncusu James Anderson, elde ettikleri başarının bir ekip işiyle gerçekleştiğini söyledi.

Full Konsantrasyon: James Anderson

Bertan ERMAN

Anadolu Efes, bu sezon Ergin Ataman yönetiminde elde ettiği başarılarla, birçok kişinin sürpriz olarak nitelendirdiği bir işe imza attı. Aslında Efes, sürpriz yapmaktan ziyade, 1990’larda ve 2000’lerin başlarındaki ruhuna kavuştu ve başarılı sonuçlar kısa sürede geldi. Lacivert Beyazlılar, THY EuroLeague Playoff Serisi’nde Barcelona Lassa’yı 3-2 ile geçerek, turnuvalarda ikiye bölünmüşlüğün olduğu 2001 yılında katıldığı FIBA Supro Lig (EuroLeague seviyesinde bir turnuvaydı) sonrasında ilk kez Final Four’a kalma başarısını gösterdi.

İstanbul ekibi, bu sezon kadrosuna birçok yeni isim kattı ve yakaladıkları uyumla herkesin takdirini topladı. Takıma yeni gelen oyunculardan biri de James Anderson idi. ABD’li gard-forveti 2 sezon önce Darüşşafaka formasıyla izlemiştik ve attığı kritik şutlarla ne kadar etkili bir oyuncu olabileceğini göstermişti. Bu sezon Khimki’den Anadolu Efes’e transfer olan Anderson, THY EuroLeague’de lacivert beyazlı forma ile 35 maçın 19’unda ilk 5 başladı. Anderson’ın sayı ortalaması 4.6 olsa da, aldığı süre içinde kritik şutlarını yine konuşturdu ve rakiplerinin ivme yakalamasını engellemeyi başardı.

BİRLİKTE ÇALIŞMANIN SONUCU DİYOR

Geçtiğimiz günlerde Anadolu Efes’in THY EuroLeague Final Four medya gününde Yeni Birlik’e özel açıklamalarda bulunan James Anderson, tıpkı maçlardaki gibi, gayet sakin ve netti. Efes’in 18 yıl sonra Final Four’a kalması ile ilgili, “Bu başarıyı kesinlikle bir takım oyunuyla gerçekleştirdik. Yeni oyunculardan oluşan bir takımdık. Antrenörler, yönetim… Herkes birlikte çalıştı ve başarı geldi.” diyen Anderson, bir diğer temsilcimiz Fenerbahçe Beko ile yarı finalde oynayacakları maç hakkında, “Diğer maçların anlamı farklıydı. Bu maçın anlamı ise daha farklı. İki takım da şampiyonluk peşinde. Sakin kalıp daha fazlasını oyuna vermemiz lazım. Daha zorlu bir maç olacak.”

RAKİP FARK ETMİYOR

James Anderson, şu an sadece Fenerbahçe Beko maçına odaklanmış durumda. ABD’li gard-forvetin, finale kalmaları takdirde, rakiplerinin Real Madrid mi, yoksa CSKA Moskova mı olmasını istediği ile ilgili soruya verdiği cevapta herhangi bir takımı tercih etmedi. Anderson, “Öncelikle ilk hedefimizi gerçekleştirmek istiyoruz. Bu, daha sonra hesaplamamız gereken bir durum.” diyerek, kendisinin de takımıyla birlikte Final Four’a maçtan maça bakış açısına sahip olduğunu açıkladı. Efes taraftarlarına da müteşekkir olan Anderson, “Desteklerine devam etsinler. Bazıları salona gelecek. Sosyal medyadan takip edenler olacak. Tüm taraftarlarımıza minnettarız. Onların sayesinde daha özel bir sezon geçiriyoruz.” dedi.