Halkbank web
Ekonomi Kaynak: Hibya Haber Ajansı 12.06.2024 20:00 Güncelleme: 13.06.2024 16:13

Fed kararı yaklaşırken Dow yükseldi, S&P 500 enflasyon verileriyle rekor kırdı

İstanbul, 12 Haziran (Hibya) - Enflasyonun Mayıs ayında yavaşlaması ve ABD Merkez Bankası'nın (Fed) Haziran ayı faiz kararı öncesinde getirilerin düşmesinin ardından Çarşamba günü hisse senetleri yükseldi.
Fed kararı yaklaşırken Dow yükseldi, S&P 500 enflasyon verileriyle rekor kırdı

Dow Jones Endüstriyel Ortalaması 85 puan ya da yüzde 0,2 daha yüksek işlem gördü. S&P 500 yüzde 1,1 yükselerek yeni bir rekora imza attı. Nasdaq Composite de yüzde 1,9 değer kazanarak tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı. Hem S&P 500 hem de Nasdaq bir önceki seansta kapanış rekorları kırmıştı.

Tüketici fiyat endeksi Mayıs ayı için değişmedi ve Dow Jones'un aylık yüzde 0,1'lik artış tahmininden daha düşük gerçekleşti. Enflasyon ölçütü yıllık bazda yüzde 3,3 artarak beklentilerin altında kaldı ve bir önceki yüzde 3,4'lük artış hızından yavaşlama gösterdi. Enerji ve gıda ile ilişkili değişken fiyatları hariç tutan çekirdek TÜFE'nin aylık ve yıllık rakamları da beklentilerin altında kaldı.

Fed'in iki günlük politika toplantısının Çarşamba günü sona ermesinden önce enflasyon endişelerinin azalmasıyla 10 yıllık Hazine getirisi yüzde 4,3'ün altına düştü. Fed, Çarşamba günü öğleden sonra faiz indirimleri ve enflasyon için yeni tahminler sunacak ve ardından ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell ile bir basın toplantısı düzenleyecek.

Fed fonları vadeli işlemleri, yatırımcıların verilerin ardından Eylül ayında bir faiz indirimi olasılığını bir gün önceki eşit orandan yaklaşık yüzde 70'e çıkardığını gösterdi. Vadeli işlemler, piyasanın yıl sonuna kadar ikinci bir indirim ihtimalini yüzde 74 olarak fiyatladığını gösterdi. Yatırımcılar hala Çarşamba günkü toplantıda ya da Temmuz ayında bir değişiklik olmayacağını tahmin ediyordu.

Son zamanlarda yüksek faizlerin ekonomiyi boğduğu endişesiyle bir miktar baskı altında kalan hisse senetleri, hafif TÜFE raporunun ve ardından getirilerdeki düşüşün ardından yükselişe geçti. Amerika Merkez Bankası ve diğer finansal hisseler artış gösterdi. Home Depot ve Lowe's hisseleri hızlı yükseldi.

Nvidia, Broadcom ve diğer teknoloji hisseleri de daha soğuk enflasyon rakamlarının yatırımcıların risk iştahını yenilemesiyle değer kazandı. Oracle hisseleri, yatırımcıların yazılım üreticisinin Google ve OpenAI ile yeni duyurduğu bulut anlaşmalarına odaklanması ve şirketin son çeyreğindeki ıskalamaları göz ardı etmesiyle yüzde 15 yükseldi.