Dünya Kaynak: Hibya Haber Ajansı 19.06.2024 18:00 Güncelleme: 19.06.2024 19:08

Çin-Avrupa yük treni seferleri dünya ekonomisine güç katıyor

Çin Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Çin-Avrupa yük treni seferlerinin dünya ekonomisine güç kattığı gibi, hat güzergâhındaki ülkelerin halklarına da yarar getirdiği belirtildi.
Çin-Avrupa yük treni seferleri dünya ekonomisine güç katıyor

Çin Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Çin-Avrupa yük treni seferlerinin dünya ekonomisine güç kattığı gibi, hat güzergâhındaki ülkelerin halklarına da yarar getirdiği belirtildi.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Lin Jian, bugün düzenlenen basın toplantısında, yılın başından bu yana Çin-Avrupa yük treni seferlerinde kaydedilen göz alıcı başarıların sürdüğüne dikkat çekerek, mayıs ayında gerçekleştirilen yük treni seferlerinin sayısının yüzde 14 artışla bin 724’ü bulduğunu ve taşınan mal miktarının da yüzde 13 artış gösterek, 186 bin TEU’ya ulaştığını kaydetti.

Lin, mayıs ayı itibarıyla Çin-Avrupa yük treni seferlerinin toplam sayısının 90 bini bulduğu ve taşınan malların değerinin de 380 milyar doları aştığı bilgisini aktardı.

Diğer yandan sözcü, Birleşmiş Milletler Ekonomik ve Sosyal İşler Dairesi, Uluslararası Para Fonu, Dünya Bankası, Asya Kalkınma Bankası ve diğer uluslararası kurumların son raporlarında Çin'in ekonomik büyümesine yönelik beklentilerin yukarı doğru revize edildiğini söyledi.

Lin, “Çin’in dış ticaret hacmi mayıs ayında yıllık bazda yüzde 8,6 artarken aylık bazda da 0,6 puan yükseldi. İlk beş ayda kümülatif ithalat ve ihracat hacmi, tarihin aynı döneminin rekor seviyesine ulaştı. Çin-Avrupa yük trenlerinin geçtiği ülkelerle birlikte küresel sanayi ve tedarik zincirlerinin istikrarını daha iyi bir şekilde güvence altına almak ve dünya ekonomisine güç katarak bu ülkelerin halklarına daha çok yarar getirmek için çaba harcamayı sürdüreceğiz.” ifadelerini kullandı.