ÇEKİMLERİ 7 KITADA, 7 ÜLKEDE YAPILDI

Beyaz Perde Salı 14 Temmuz 2020 03:00

Dijital savaşlara vurgu yapan Pause 2020 filminin çekimlerine başlanmış, 50 dakikalık bölümü tamamlandı. Çekimler Toronto, Londra, San Francisco, Karadağ – Ulcinj, Mardin, Bolu, Adıyaman illerinde gerçekleşirken, Avustralya ve Hindistan'da devam edecek.

Çekimleri 7 kıtada, 7 ülkede yapıldı

Yeni dünya düzenine geçişin başladığı günümüzde, aklın sınırlarını zorlayan teknolojik gelişmeler ve buluşlar, bir taraftan insanoğlunun doğaya daha çok hâkim olmasını sağlarken, bir taraftan da dijital savaşların zeminini hazırlamaya başladı. Bu dijital savaşlara vurgu yapan Pause 2020 filminin çekimlerine başlanmış, 50 dakikalık bölümü tamamlandı. 

Çekimler Toronto, Londra, San Francisco, Karadağ – Ulcinj, Mardin, Bolu, Adıyaman illerinde gerçekleşmiş, Avustralya ve Hindistan’da devam edecektir. Yapımcı ve yönetmen Caner Gül filme 7 kıta 7 ülke hedefi ile başladı. 2020 yılının dünya düzeninde önemli bir yıl olduğunu anlatan Pause 2020, Avustralya’da başlayan yangınlarda verilen gizli mesajları ve Nemrut’tan Ayasofya’ya uzanan gizemli bir mesajı global bir şekilde anlatmaya çalışıyor.

 Yabancı oyuncular rol aldı

 Filmin birçok sahnesini yabancı oyuncular ile İngilizce, Almanca, İspanyolca ve Sırpça çeken Caner Gül yaşanan pandemi sürecinde sinemaların kapalı olmasına rağmen projeyi dünya sinema piyasası üzerine planladığını söylüyor. Şu an ülkemizde gündemde olan dijital platformların önümüzdeki zamanlarda Türkiye’de daha da güçleneceğini, sinemaların kapalı olmasına rağmen insanların son 2 yıla oranla TV ve ekran karşısında geçirdikleri vaktin 10 kat arttığını, dolayısı ile film sektöründeki krizin geçici olduğunu düşünerek Türk sinemasını dünya sahnesine çıkarmayı planlıyor. Türkiye’nin toplam sinema bütçesinin pandemi öncesi yılda 150 milyon$ olduğunu söyleyen Caner Gül bu rakamın ABD veya Asya piyasasında bir filmin bütçesine eşdeğer olduğunu Türkiye’nin dış dünya ülkeleri ile ulusal bazda ortaklıklarla film sektöründe daha ileri seviyelere taşınabileceğine inanarak yeni içerikler üretmeye devam edeceğini söylüyor.

 Küresel çetelere dikkat çekiliyor

 Projede İngiltere’nin tanınmış oyuncuların dan Bobby Davro, Türkiye’den Prof. Mim Kemal Öke gibi tanınmış isimler yer alıyor. Kurtlar Vadisi dizisinde 15 yıl süre ile ölmeden oynayan orta doğu ve Arap yarımadasında da sevilen Erhan Ufak, farklı bir karakter ile karşımıza çıkıyor.

Puuse 2020 filmi, dünya üzerinde yaratılan korku imparatorluğu ve kimi zaman kadına şiddet, kimi zaman sentetik insan, kimi zaman yapay zekâ çeteleri üzerinden psikolojik teslimiyet kurmak isteyen küresel çetelerin varlığından toplumu bilinçlendirmek üzere hazırlanmaktadır. Yakın zamanda izleyici karşısına çıkacak olan Pause 2020 mutlaka izlenmeli.