BEBEK İÇİN HAYATİ ÖNEMİ VAR...

Sağlık Çarşamba 12 Şubat 2020 16:02

Hamilelikte folik asit kullanılmaması bebeklerde nöral tüp kusurlarına yol açabiliyor. Hamile kalmadan üç ay önce ve hamileliğin ilk üç ayında folik asit kullanımı bebek için hayati önem taşıyor...

Bebek için hayati önemi var...

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Ayşe Solaroğlu vücut tarafından üretilmeyen folik asite hamilelik sırasından normalden daha fazla ihtiyaç duyulduğunu söyledi. Dr. Solaroğlu “Günlük 400 mg olarak alınmasını önerdiğimiz folik asit bebeğin omurgasında ve beyninde oluşabilecek hasarlara karşı koruyucu olduğu biliyoruz. Özellikle hamileliğin ilk haftalarında folik aside duyulan ihtiyaç artar, çünkü bebeğin beyin ve spinal kord gelişimi 3. ve 4. haftalarda olur. Bunu öngörerek hamile kalmayı planlayanlara folik asit kullanımını erken başlatmayı tercih ediyoruz. Özellikle hamileliğin ilk 28 günü nöral tüp defektlerinin önlenmesi açısından çok önemlidir. Her 4 kadından yalnızca 1’i, hamile kalmadan önce folik asit kullanıyor. Bunun için planlı gebelikler son derece önemlidir.“  diye konuştu.

Folik asit nedir?

Folik asit, B vitamini ailesinin bir üyesidir ve DNA sentezi ve hücre bölünmesi süreçlerinde önemli yeri olan bir vitamindir. Folat ya da B9 vitamini olarak da bilinir.

Folik asit eksikliği nelere yol açıyor.

Dr. Solaroğlu  folik asit eksikliğinin hayati sonuçları olduğunu söyledi: “Beyin ve omuriliğin içinde geliştiği sinir sistemi yapısına nöral tüp diyoruz. Gebeliğin dördüncü haftasının sonuna kadar kapanması gereken bu tüpün açık kalması doğuştan sakatlıklardan birisi olan nöral tüp defektlerine yol açar. Folik asit Nöral Tüp Defekti olarak adlandırdığımız, Spina Bifida ve Anansefali gibi hastalıkların görülme riskini % 70 oranında azaltır.”

Hangi folik asit kullanılmalı?

“Piyasada pek çok ürün var. Ancak biz anne adayının bu dönemdeki hassasiyetlerini de düşünerek tek ürünle tüm ihtiyaçlarının karşılanmasını hedefliyoruz. İyot, çinko, D vitamini, B1, B6, B12, folat olan formlarını öneriyoruz.”  diyen Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Ayşe Solaroğlu “Ayrıca gebelerimize beslenmesini düzenlemesini ve folik asitten zengin gıdalar olan yeşil yapraklı sebzeler, kuru baklagiller, yumurta, narenciyeler ve tam buğday ürünleri tüketmesini de tavsiye ediyoruz.