Siyaset - Politika Kaynak: Hibya Haber Ajansı 09.06.2024 10:00 Güncelleme: 09.06.2024 12:55

Avrupa seçimlerinin son gününde yüz milyonlarca seçmen sandık başına gidiyor

Yüz milyonlarca seçmen, kıtanın gelecekteki rotasını şekillendirecek olan ve meclisi daha da radikal ve aşırı sağa kaydırması beklenen Avrupa Parlamentosu seçimleri için bugün günü sandık başına gidiyor.
Avrupa seçimlerinin son gününde yüz milyonlarca seçmen sandık başına gidiyor

Aralarında Fransa, Almanya, İtalya, İspanya ve Polonya'nın da bulunduğu AB üyesi ülkelerin çoğunda seçmenler, Perşembe günü Hollanda'da başlayan dört günlük seçim döngüsünün son günü olan Pazar günü sandık başına gidiyor.

Seçmenlerden dünyanın doğrudan seçilen tek uluslarüstü parlamentosuna 720 milletvekili seçmeleri isteniyor. Kamuoyu yoklamaları ana akım, Avrupa yanlısı grupların çoğunluklarını koruyacaklarını ancak milliyetçi ve aşırı sağ partilerin rekor sayıda sandalye kazanma yolunda ilerlemesiyle nüfuz ve etkilerinin daha önce hiç olmadığı kadar sorgulanacağını gösteriyor.

Bir zamanlar lafazan bir kurum olarak alay edilen Avrupa Parlamentosu, son yirmi yılda önemli yetkiler kazandı. AP milletvekilleri, iklim eylemi, yapay zeka, işçi hakları ve çiftlik sübvansiyonları gibi bir dizi AB politikasında ulusal hükümet bakanlarıyla ortak yasa koyucu konumunda. Brüksel ve Strazburg'da bulunan parlamento aynı zamanda Alman merkez sağ siyasetçi Ursula von der Leyen'in Avrupa siyasetindeki en güçlü pozisyonlardan biri olan Avrupa Komisyonu başkanlığına ikinci kez seçilip seçilmeyeceği konusunda da son sözü söyleyecek.