Vakıf Katılım web
Türkiye - Gündem Kaynak: Hibya Haber Ajansı 14.06.2024 14:00 Güncelleme: 14.06.2024 14:32

Ankara Büyükşehir Belediyesi Kurban Bayramı için hazırlıklarını tamamladı

Ankara Büyükşehir Belediyesi 9 gün sürecek olan Kurban Bayramı tatili öncesi tüm birimleriyle hazırlıklarını tamamladı. Başkent 153, Ankara İtfaiyesi, Ankara Zabıtası ve ASKİ 7/24 görev başında olacak.
Ankara Büyükşehir Belediyesi Kurban Bayramı için hazırlıklarını tamamladı

Ankara Büyükşehir Belediyesi EGO Genel Müdürlüğü bünyesinde hizmet veren otobüs, Metro, Ankaray ve teleferik 16 Haziran 2024 Pazar günü sabah saat 06.00’dan bayramın son günü olan 19 Haziran 2024 Çarşamba günü akşam saat 24.00’e kadar ücretsiz olacak.

EGO otobüslerinin güncellenen hareket saatleri ile güzergahları EGO CEP’TE mobil uygulamasında ve internet sitesinde (www.ego.gov.tr) erişime açık olacak.

Başkent 153, bayramda da vatandaşların taleplerinin en kısa sürede çözüme ulaştırılması için 7/24 çalışacak. 9 gün sürecek olan Kurban Bayramı tatili öncesi Başkentlileri olası yangın, göl, gölet ve barajlarda boğulma riskine karşı uyaran Ankara İtfaiyesi de 48 itfaiye istasyonu ve 340 personeli ile bayram boyunca iş başında olacak.

Sağlık İşleri Daire Başkanlığı ekipleri ise sokak hayvanları için görev başında olacak. Karataş Geçici Hayvan Bakımevi ve Rehabilitasyon Merkezi 7/24, bakım evleri ise 08.00-20.00 saatleri arasında hizmet vermeye devam edecek. Ücretsiz hasta nakil araçları da bayram boyunca kesintisiz hizmet verecek.

Bayram öncesi kafe, restoran, lokanta, pastane, fırın ve marketlere yönelik denetimlerini sıklaştıran Ankara Zabıtası bayram boyunca da mezarlık, park ve meydanlarda seyyar satıcı, dilenci ve çevreye rahatsızlık verenlere yönelik kontrollerini sürdürecek.

Zabıta ekipleri, Ankara Şehirlerarası Terminal İşletmesi’nde (AŞTİ) önlemlerini artırarak otobüslerin bagajları, yolcu listeleri ve bilet kontrolü ile firmaların çalışma belgelerini kontrol edecek.

Vatandaşların Ramazan Bayramı boyunca mezarlık ziyaretlerini daha rahat ve huzurlu bir şekilde gerçekleştirebilmeleri için kent merkezindeki Karşıyaka, Cebeci, Gölbaşı, Bağlum, Ortaköy ve Cimşit Mezarlıkları ile bin 200 köy mezarlığının kapsamlı temizlik, bakım ve onarım çalışmaları gerçekleştirildi. 

EGO Genel Müdürlüğü arife gününden itibaren bayram boyunca, Karşıyaka Mezarlığı’nda 4, Sincan-Cimşit Mezarlığı’nda 2 ve Ortaköy Mezarlığı’nda 1 adet olmak üzere 7 adet solo EGO otobüsü ile sabah 08.00, akşam 18.00 saatleri arasında ring hizmeti verecek. 

AŞTİ’de, 250 güvenlik görevlisi, 50 temizlik görevlisi ve 20 otomasyon ekibi olmak üzere 320 BUGSAŞ görevlisi Kurban Bayramı boyunca 7/24 vardiyalı olarak çalışacak.

Ankara Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü (ASKİ) olası olumsuzluklara karşı 7/24 hizmet verecek şekilde bin 500 personel 800 araç ile teyakkuz halinde olacak.