WebKizilAyMasthead
KizilayMobil20Ekim

AK PARTİ GENEL BAŞKAN YARDIMCISI MAHİR ÜNAL: ERKEN SEÇİM YOK

Siyaset Salı 11 Ağustos 2020 08:00

Erken seçim tartışmaları ile ilgili Ünal, 'Bizim attığımız adımlarda herhangi bir şekilde erken seçim havası var mı? Asla. Bu konunun tartışılmasını gereksiz görüyorum. Türkiye'nin gündeminde hiçbir şekilde erken seçim yoktur' dedi.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mahir Ünal: Erken seçim yok

ANKARA (NEŞE BERBER )

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mahir Ünal, AK Parti'nin 19. kuruluş yıl dönümü öncesi medya temsilcileri ile bir araya geldi. AK Parti genel merkezinde düzenlenen toplantıda, AK Parti’nin 19’uncu kuruluş yıl dönümü nedeniyle düzenlenecek programa ilişkin bilgi veren Ünal, salgından dolayı davetli sayısını sınırlı tuttuklarını belirterek şunları kaydetti:

Toplam 975 davetlimiz olacak. Programı son derece sade bir şekilde gerçekleştireceğiz. Son 17.00 ‘de başlayacak. İstiklal marşı ve saygı duruşu ile başlayacak.

14 Ağustos'ta kutlanan kuruluş yıl dönümünü bu yıl 1 gün erkene aldıklarını ifade eden Ünal, 13 Ağustos Perşembe günü yapılacak Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı'nın ardından Mamak'taki 75. Yıl Parkı'nda kuruluş yıl dönümünü kutlayacaklarını belirtti.

Park içinde yer alan yaklaşık 4 bin kişilik amfi tiyatroda, sosyal mesafe kurallarına dikkat edilerek kutlamaların yapılacağını anlatan Ünal, şöyle konuştu:

"MYK ve MKYK üyelerimiz, kurucu üyeler, eski TBMM başkanları, parti kurulları, 27. Dönem milletvekilleri, ana kademe MYK ve MKYK üyeleri, il başkanları, büyükşehir belediye meclisi başkan vekilleri, il genel meclisi başkanları, kabine üyeleri, önceki dönem MYK üyeleri, önceki dönem bakanlar kurulu üyeleri, birim başkan yardımcıları, Ankara il ve ilçe yönetimleri, Ankara ilçe belediye başkanları ve bakan yardımcıları olmak üzere toplam 975 davetli olacak. Kutlamalar sade bir şekilde gerçekleştirilecek."

- Slogan "Milletimizle Beraber İnandığımız Yolda AK Parti 19 Yaşında"

Ünal, kutlamalarda AK Parti'nin kuruluşundan bu yana hazırlanan seçim şarkılarını sanatçıların seslendireceğini, 19. kuruluş yıl dönümü için hazırlanan özel bir şarkının da partililerle paylaşılacağını dile getirdi.

"Bu yıl 'Milletimizle Beraber İnandığımız Yolda AK Parti 19 Yaşında' sloganını kullanacağız." diyen Ünal, sözlerini şöyle sürdürdü:

"İnandığımız yolda ifadesinin altını çizerek söylemek isterim. Kurulduğumuz günden beri hangi ilkelere inandıysak, Türkiye için neler vadettiysek bunları gerçekleştirmenin ve milletimizin bize emanet olarak verdiği büyük Türkiye idealinin ve tarihin içinden akıp gelen milletin büyük iddiasının temsilcisi ve emanetçisi olmaya dikkat gösterdik."

Mahir Ünal, kurulduğunda bazı kesimlerin AK Parti'ye 6 ay ömür biçtiğini ancak o günden bugüne tam 19 yılın geçtiğini söyledi.

"AK Parti'den kurtulmalıyız" diyenlerin geçtiğimiz 18 yılda yüzlerce kez hayal kırıklığına uğradılar. Türkiye’de hep şunu yapmayı hedefledik. Milletimizle inandığımız yolda yürümeyi kendimize şiar edindik. Bundan sonraki süreçte de biz biliyoruz ki Türkiye'nin önü açık.

Bugün, Türkiye’nin yaşadığı süreçle ilgili muhalefetin öneri anlamında söylediği hiçbir şey olmadığını kaydeden Ünal, “AK Parti’nin ayağının takılmasını ve bir takım dış etkenler veya içerde bir takım krizlerle AK Parti’den kurtulmayı bekleyenler bugüne kadar Türkiye siyaseti adına Türkiye’ye bir perspektif, bir ufuk çizmek ve bir öneri koymak adına ne söylediler diye baktığımızda maalesef hayal kırıklığına uğruyorsunuz” diye konuştu.

2010 yılından bugüne Kemal Kılıçdaroğlu’nun Genel  Başkan olduğu Cumhuriyet Halk Partisi’nin Türkiye için ne söylediğine dönüp baktığımda kocaman bir sıfır ile karşılaşıyorum” diyen Ünal, “Türkiye için bir siyaset üretmeyi bırakın bir fikir bile üretmeyen bir CHP ile karşı karşıyayız. 2010 yılından bugüne siyaset adına CHP ne üretti diye baktığımızda maalesef herhangi bir siyaset üretmedi. Bunun yerine meşruiyet krizi üretti, seçilmiş hükümeti, seçilmiş cumhurbaşkanını, yapılan referandumları, seçimleri itibarsızlaştırma, değersizleştirme ve meşruiyetini tartışmaya açmaktan başka bir şey yapmadı” açıklamasında bulundu.

- "AK Parti’nin oy oranı hiç yüzde 42-44 bandının altına düşmedi"

Ünal, “Son dönemde özellikle Cumhur İttifakı’nın oy kaybettiği yönünde açıklamalar yapılıyor. Bu açıklamalara yönelik sizin değerlendirmeleriniz nedir” şekilinde yöneltilen soruya karşılık şunları kaydetti:

“Ar-Ge Başkanlığımız düzenli olarak anket yaptırıyor. Tek bir anket yaptırmıyoruz, 3-4 farklı şirkete anketler yaptırıyoruz. AK Parti’nin oy oranı hiç yüzde 42-44 bandının altına düşmedi. Cumhur İttifakı’nın oy oranı ve Cumhurbaşkanımızın oy oranı yüzde 52’nin altına hiç düşmedi. Türkiye ekonomisi ile ilgili, AK Parti siyaseti ile oluşturulmak istenen simülasyon gerçeğe çarptığında hep dağıldı. Benim buradan bir önerim var, artık birilerine, bir şeylere bel bağlamak yerine biraz kendilerine güvenseler, biraz siyaset üretseler, biraz Türkiye’nin geleceğine ilişkin yeni şeyler ortaya koysalar. CHP kongeresinde bir motto ile ortaya çıktılar. Kılıçdaroğlu’nu büyük dikkatle dinledim. Ama maalesef AK Parti aşağı AK Parti yukarı. Bildiğimiz, ezberlediğimiz ve 2010’dan bugüne oluşturmak istediği meşruiyet krizleri, değersizleştirme, itibarsızlaştırmadan başka bir şey görmedim.”

Ünal, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk ile bir görüşme yaptığını belirterek, dünyada uzaktan eğitimi başaranların sadece Türkiye ve Çin’in olduğunu söyledi. Ünal, “Bugün Milli Eğitim Bakanımız, Kabine toplantısında bir sunum gerçekleştirecek. Sağlık Bakanlığı bu konudaki çekincelerini dile getirecek ve bütün bunlar değerlendirildikten sonra, 31 Ağustos olarak Milli Eğitim Bakanlığımızın açıklamaları var. Bu tür küresel salgınlarda 24 saat çok uzun bir zaman dilimi. Bu süreçte kaçınılmaz olarak hızla yeni tedbirlerin, kararların alınması ve bu sürecin yönetilmesi çok önemli. Milli Eğitim Bakanımız, Bilim Kurulunun önerilerini de dikkate alarak yeni açıklamalar yapacaktır” açıklamasında bulundu.

- "Erdoğan, Türk siyasetinde önemli bir yer tutuyor"

Ünal, çalışma arkadaşlarından, merhum Adnan Menderes, Turgut Özal, Necmettin Erbakan, Alparslan Türkeş ve Muhsin Yazıcıoğlu'nun hayalleri ve vaatlerini araştırmalarını istediğini aktardı.

Çalışmanın yapıldığını ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın liderliğinde AK Parti'nin gerçekleştirdiği vaatlerin de hazırlandığını anlatan Ünal, "Ortaya ilginç bir tablo çıktı. Recep Tayyip Erdoğan, Adnan Menderes'ten bugüne kadar bütün liderlerin hayalleri ve vaatlerini gerçekleştiren liderdir. Liderlerin hayallerini gerçekleştiren lider olarak Erdoğan, Türk siyasetinde önemli bir yer tutuyor." diye konuştu.

Bugün belki içinde yaşadığımız için farketmediğimiz bir süreç var.

Dünya büyük bir değişim ve kırılmanın içinde. Dünya, bundan 100 yıl önce yaşadığı değişimin benzerini yeniden yaşıyor. Dijitalleşme ve Kovid-19 sonrası dünyanın nasıl bir şekle gireceği tartışılırken yaşananları hep beraber görüyoruz. Lübnan, Suriye ve Irak'ta yaşananlar, son dönemde Yunanistan ve Mısır'ın yeni bir harita ilanı ve Türkiye'nin buna karşılık Navtex ilanı. Bu süreçler, bölgede dinamik değişim süreçlerinin göstergesi."

Mahir Ünal, küresel krizlerin, salgının getirdiği ortak sorunları hep birlikte yaşadıklarını, bunlarla hep birlikte mücadele ettiklerini vurguladı.

- "CHP'nin AK Parti'ye dönük yüzü beni ilgilendiriyor"

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ünal, toplantıda, gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını da yanıtladı.

Muharrem İnce'nin parti kuracağı iddiaları ve bunun CHP'de hangi sonuçları doğuracağına ilişkin soru üzerine Ünal, "İnce'nin kendisinin bileceği bir süreç. Siyasi parti kurmaktan ziyade hareket başlatmak istediğini ifade etti. CHP içinde hangi sonuçları doğurur bununla ilgili değerlendirme yapmam uygun olmaz. CHP'nin, AK Parti'ye dönük yüzü beni ilgilendiriyor. CHP'nin İnce'ye dönük yüzü iç meseleleri. O konuda bir şey söylemeyi doğru bulmuyorum." ifadelerini kullandı.

- Meral Akşener'e yönelik çağrı

Bir gazetecinin "İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener'e yapılan 'evine dön' çağrısı Cumhur İttifakı'na katılması için mi yapıldı?" sorusu üzerine Ünal, "Siyasi partiler kendi tabanlarının sosyolojisiyle hareket ederler. Tabanlarının hassasiyet ve taleplerini dikkate almak zorundalar. Kurulduğu günden sonraki süreçte ittifaklarının içindeki pozisyonlarından dolayı Meral Akşener ve sözcüleri bu konularda açıklama yapma konusunda ciddi güçlükler çektiler. Bu güçlükler hala görülüyor. İYİ Partinin kendi mecrasına ve kendi siyasal tabanına henüz oturmadığını görüyoruz." değerlendirmesinde bulundu.

- Sosyal medya düzenlemesi

Ünal, "Sosyal medya düzenlemesinin ardından sosyal medya kuruluşlarıyla görüşmeler yapılacağını söylemiştiniz. Bu konuda bir gelişme oldu mu?" sorusuna, "Görüşmeleri Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu yapacak. Görüşmelerin siyasal bir ayağı söz konusu değil. 1 Ekim'de yasa yürürlüğe girecek. 1 Ekim'e kadar görüşmeler gerçekleştirilecek. 1 Ekim'de ilk uyarı yapılacak. Ondan sonraki 30 gün içinde bir geri dönüş olmazsa yasada belirtilen yaptırımlar uygulamaya geçecek." cevabını verdi.

 

 

 

EN ÇOK OKUNANLAR